07.02.2019'Tarihinde güncel


ERdemli-fidan Videolar..
Fidanlıktan Görüntüler
TIKLAYIN..

     


 
 
   
     
   
 

 

 
   
 

 

 
   
 

 

 
   
 

 

 
   
 

 

 
   
 

 

 
   
   
 

 
 

 

 
 
 


 

 

         
Resimleri Büyültmek İçin Üzerlerine TIKLAYIN..

 

 
 

 

 

 

         Avokadonun döllenme biyolojisi diğer birçok meyve türüne göre oldukça farklıdır. Avokado çiçekleri hem dişi, hem erkek organa sahip olmasına rağmen bu organlar aynı anda işlev yapmazlar. Çiçekler iki eşeyli bir açılma düzeni gösterir. Her çiçek ilk açıldığında dişi safhadadır. Bu safhada dişi organ başka çiçeklerden gelen çiçek tozlarını kabul eder, erkek organlar çiçek tozu saçmazlar. Bu safhaya “Dişi Safha” denir. Daha sonra çiçek kapanır, gece kapalı kalır, ertesi gün aynı çiçek tekrar açılır. Bu açılışta ise erkek organlar çiçek tozu saçarken dişi organ artık kabul edici değildir. Dişicik tepesi kararmış ve kurumaya başlamış olabilir. Bu safhaya da “Erkek Safha” denir. Avokado çiçeğinin bu durumu bilimsel olarak “Senkronoiz Dikogami” olarak adlandırılır. Yani erkek ve dişi organların olgunlaşması farklı zamanda ama günün hep aynı saatlerinde olur.
Avokado çeşitleri çiçek tipi bakımından A ve B tipi olarak 2 grupta sınıflandırılır. A tipi çeşitlerde çiçek ilk günün sabahı dişi, ertesi gün öğleden sonra erkek safhadadır.
    Avokado çiçeğinin bu iki eşeyli açılma düzeninden dolayı iyi bir meyve tutumu ve yüksek verim alabilmek için A ve B tipi çeşitler birlikte dikilmelidir.

                 "A" Gurubu Avakado çeşitleri;

   Hass;
     
Meyve ağırlığı ortalama 150-250 gr, kısa armut şekilli, kabuk rengi siyahımsı mor kabuk yüzeyi pürtüklüdür. Çok lezzetli bir çeşittir. Yağ içeriği ortalama % 16-18 kuru madde içeriği % 25-30’dur. Çiçeklenme tipi A’dır. Hasat periyodu, Kasım-Haziran arasıdır. Yapraklarında, anason kokusu yoktur.
    Detay İçin Tıklayınız

   Gil

    İsrail Akko Araştırma İstasyonunda, Batı Celile'de, E. Lahav, D. Zamet ve S. Gazit. Bilinmeyen polen ebeveyni tarafından Yetişen meyvenin çekirdeğinden Çıkan. Yabani fide ile Üremiş Sonrasında. 1995 yılında isimlendirilerek Tanıtılmıştır. Ten rengi soluk sarı renkte,
     Detaylar İçin Tıklayınız

      Wurtz;
          
Meksika × Guatemala melezidir. Çiçek grubu olarak A grubundandır. Ağaç şekli yayvan, şekil verilmesi zor ve yavaş büyüme eğilimi gösteren bir çeşittir. Meyve kabuğu koyu yeşildir. Meyveler orta büyüklükte ve yaklaşık 280 gr ağırlığındadır. Olgunlaşma dönemi Temmuz ayıdır,
    
Detay İçin Tıklayınız

 

    REET
       Guatemala gurubundandır. Çicek yapısı "A" gurubunun ir üyesidir   Carlsbad, Kaliforniya'da, 1960 yılında,James Reed tarafından üretildi.  1948 Yılında Ekilen Bir Tohumdan Tesadüfen Çıkmıştır.. Meyveler, çoğu literatüre göre Mayıs-Eylül ayları arasında olgunlaşır. Her yıl meyve verir. Meyve olgunluğa ulaştıktan sonra nispeten uzun bir süre ağaçta kalabilir. Tuz yanmasına dayanıklıdır. Soğuklara Hassastır.

        Detaylar İçin Tıklayınız..
 

PİNKERTON
      Ağacı; yarı bodur, "Hass" çeşidine benzer bir şekilde büyümekle birlikte kısmen yayılarak büyümektedir. "A" tipi çiçek yapısına sahip olmaktadır. Çiçeklenmesi sonbahardan ilkbahara kadar uzamakla birlikte, hasatta geniş bir oranda olgunluk farklılıkları meydana gelmektedir. Soğuğa toleransı "Hass" ve "Reed" çeşitlerine benzermektedir. Meyve büyüklükleri, 230-425 g arasında değişmekte ve sıcak bölgelerde yetiştirildiğinde büyük meyve elde edilmektedir. Tohum büyüklüğü, nispeten küçüktür. Uzun bir raf ömrüne sahiptir.
     
Detaylar için Tıklayınız       

     RİNCON
:
    Meksika × Guatemala melezidir. Çiçek grubu olarak A grubundandır. Meyveler yaklaşık olarak 280 g ağırlığındadır. Meyve kabuk rengi yeşil, meyve eti
kaliteli sahil bölgeleri için uygun bir çeşittir. Olgunlaşma dönemi Ocak ayıdır.
(Fidanlığımızda üretimi yapılmamaktadır)
    
Detay İçin Tıklayınız

      ANAHEİM:
       Kaliforniya orjinlidir. Guatemala ırkındandır. Soğuklara duyarlı, ince uzun dik ağaçlara sahiptir. Çiçek grubu A dı r. Meyve şekli oval, meyve kalitesi iyidir. Meyve etindeki yağ oranı % 12’dır,
(Fidanlığımızda üretimi yapılmamaktadır)
    
Detay İçin Tıklayınız

       Gordo
     1911 yılında Atlixco, Puebla, Meksika'dan Aşı gözü olarak Kalifornia’ya ithal edildi. Et kısmı renkli, zengin tada sahiptir. Çok özel bir çeşittir.
(Fidanlığımızda üretimi yapılmamaktadır)
  
 Detay İçin Tıklayınız
 
 

         "B" Gurubu Avakado Çeşitleri...  Tıklayın

 

 
 
 
 
 

Bahçe Tesisi

 
     

Avakado Gurupları

 
 

"A" Gurubu Çeşitleri

 
     
 

"B" Gurubu Çeşitleri

 
     
Avakado Çiçek Yapısı
 
 

Sulama ve Gübreleme

 
     
 

Budama

 
     
 

Hasat

 
     
 

İrtibat-Ulaşım

 
     

Ödeme Bilgileri

   
 

Resimler

 
     
  Avakado Besin Değeri  
 
Avakado Kullanıldığı   Yerler
     
 
 

 

 

Ana Sayfa  / İletişim
Ödeme Bilgileri / A Gurubu Çeşitleri / B Gurubu Çeşitleri / Bahçe tesisi
Sulama ve Gübreleme / Budama / Fidanlıktan Görüntüler
 

fidan@erdemli-fidan.com
Adres: Elvanlı Mah. TEİAŞ Santral yolu Üzeri Erdemli-Mersin
Tel Fax; 0324 5444232 Gsm:0532 465 7460